Divadlo

Byla jsem požádána naší paní režisérkou, abych přispěla statí o naší divadelní skupině T.E.S.C.O.

Tak tedy:

Na podzim roku 2005 jsme my, mládežníci, zatoužili po tom, opustit model her pouze vánočních nebo velikonočních, překročit hranice církve a začít hrát opravdové DIVADLO! Požádali jsme o spolupráci naší osvědčenou režisérku Vendulu Gutovou a ona souhlasila. A tak vznikla naše skupina, která má kolem 10 členů. A začali jsme se pravidelně scházet a tvořit. Postupně se nám podařilo utvořit repertoár devíti her, či spíše hříček s nejrůznější tématikou i formou. Od biblických témat, přes grotesky až k trochu ulítlé alternativě. Vymysleli jsme si název T.E.S.C.O. (skupina Talentovaných, Evangelických, Skromných, Církevních Osobností)

Jako správná dcera nemohu opomenout velmi významné režisérské přispění mé maminky Kateřiny Mrázkové do naší divadelní tvorby. I ona nám skutečně velmi pomohla ve zkvalitnění naší práce a díky ní se mnohé scény staly živější a zajímavější.

Trochu popořadě:

• Festival Svatí blázni 2005 v Praze, Život J. P. - Jakuba Pavlise, hodně alternativní věc a živým technem Šimona Guta.
  • Vánoce 2005, Sešlost - vánoční hra převzatá od pražské mládeže a námi předvedena v našem sboru, v hořovickém sboru a v Plzni v Korandově sboru.
  • Jaro 2006, Hřebík, premiéra - hra Jakuba Pavlise, reprízy byly ještě v klubu na Plzeňském biskupství, spolu s hrou Tři vojáci a pátek večer Ondřeje Pellara (velikonoční hra, kterou jsme hráli již dříve), kde jsme vystupovali s hudební skupinou PPLP, na divadelním festivalu v Nejdku spolu s komedií Ezau a Jákob opět z pera Ondřeje Pellara, a hříčkou Muž s přehrávačem v nose. Později jsme reprizovali ještě ve sboru v Chrástu. Spolu s Reportáží ze skautského tábora - neznámého autora.
  • Velikonoce 2006, Tři Vojáci v pátek večer - sbor v Berouně.
  • Podzim 2006, Josef a jeho bratři - velký opus Ondřeje Pellara pro Josefa a jeho 10 bratrů - premiéra v Rokycanech, repríza na Svatých bláznech.
  • Opravdu velkým úspěchem bylo účinkování v pražském divadle Rokoko. Samozřejmě jsme hráli opět hru Tři vojáci a pátek večer, a to s velkým ohlasem. No považte sami, myslíte, že by slovutná paní Simona Stašová dala za odměnu lístky na své představení kdejakým netalentovaným vandrákům? A co považuji za důležité, oceněny byly nejen herecké výkony, ale hlavně biblický námět!
  • Vánoce 2006, Svatá noc - Ondřej Pellar podle Karla Čapka, hráli jsme v Adventu a o Vánocích ve sborech v Radotíně, Rokycanech a Hořovicích.
  • Jaro 2007, premiéra, pravda, ne úplně vydařená tří aktovek Jacquese Préverta V rodině, Ušlechtilá mluva a Nespokojený dromedár.
  • Repríza Josefa a jeho bratří ve sboru v Chrástu.
  • Léto 2007 - nově nastudovaný Život J. P. na festivalu v Jimramově.
  • Posledním počinem bylo opět úspěšné vystoupení na festiválku 5 minut slávy v pražském divadle Rokoko - tentokrát se zkrácenou verzí (kvůli časovým limitům) Svaté noci. Sice to nebyla taková sláva jako vloni Vojáci, ale slovy chvály šetřeno nebylo.

Pracujeme dále, teď už nás pýcha troch opustila a snažíme se vylepšovat. Čekají nás Svatí blázni 2007 a začneme brzy pracovat na nějaké novince.

Paním režisérkám chci za nás pubertální herce poděkovat, že s námi mají trpělivost, a ještě se na nás nevykašlaly, a to přesto, že stále tím vyhrožují.

Panu faráři za to, že je stále ještě schopen dívat se na to, jak občas przníme jeho dílo. A svým spoluhercům za spoustu krásných zážitků při nacvičování divadla, a jeho samotné produkci.

Za T.E.S.C.O. spisovala Tereza Antonová