12.10.2015 15:59

Společné stanovisko SR ČCE a Diakonie ČCE k uprchlické krizi

Milé sestry, milí bratři,
lidem prchajícím před násilím a válkou je třeba pomáhat. Z toho vycházíme a to považujeme jako křesťané za podstatné. „Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne.“ (Mt 25, 35). Je dobré si přitom uvědomit toto: drtivá většina migrantů se naší zemi vyhýbá. S přímými dopady uprchlické krize se nyní potýkají okolní země – nikoliv však Česká republika. Není proto kupříkladu zatím nutné vyhlašovat velkou materiální sbírku. Stále důležitější jsou ale finance pro aktivity v zahraničí, kde se v uprchlických táborech nacházejí statisíce lidí. Sbírky na jejich podporu vyhlásilo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE (spolu.diakonie.cz/uprchlici).

Naše pomoc aktuálně míří i k uprchlíkům zadrženým v České republice v takzvaných detenčních zařízeních, např. v Bělé pod Bezdězem. Podmínky pobytu tam nejsou jednoduché. Pomoc těmto zadrženým organizuje farář naší církve pro menšiny Mikuláš Vymětal (mikulas.vymetal@seznam.cz, m: 731 473 457).

Ze všeho nejdůležitější je ale důkladná příprava na budoucí integraci 1500 až 4000 azylantů, které náš stát přijme. Zásadní bude především pomoc ve městech a obcích, kde najdou nový domov. Právě v tom shledáváme velkou výzvu pro sbory naší církve.

Nově příchozí budou potřebovat trpělivé a spolehlivé průvodce, kteří jim pomohou v zorientování se a v přijetí psaných i nepsaných pravidel naší společnosti – od fungování úřadů až po neformální zvyklosti. Budou také potřebovat „nové sousedy“, kteří jim nahradí zpřetrhané sociální vazby.

Pomoc v integraci lidem, kteří nedobrovolně opustili své původní domovy a často zažili i velké utrpení, je přitom náročná. Jednotlivci ji těžko zvládnou. Je potřeba, aby se zapojily celé komunity, jako jsou například právě církevní sbory. Je např. možné, aby sbor či jednotliví členové sborů pronajali uprchlíkům volný byt. Pokaždé však bude důležitá spolupráce s ostatními: ať již ministerstvem vnitra či jinými organizacemi, které se budou na integraci příchozích podílet.

Čím dříve se přitom sbory na pomoc s integrací azylantů připraví, tím lépe. S žádostí o pomoc v této věci se můžete obrátit na paní Alenu Fendrychovou ze Střediska celostátních programů a služeb Diakonie ČCE (fendrychova@diakonie.cz, m: 739 244 668).

S bratrskými pozdravy
Petr Haška, ředitel Diakonie ČCE Joel Ruml, synodní senior ČCE